seven

Recykling

Utylizacja elektroniki

Jak mogę chronić środowisko?

Kupując nowy komputer, monitor lub inne urządzenie elektroniczne, możesz w siedzibie firmy SEVEN zostawić stary bądź zużyty sprzęt tego samego typu bezpłatnie*.

 

 

  Co to są elektrośmieci?

Elektrośmieci to zepsuty bądź zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny. Zaliczamy do nich lodówki, pralki, telefony, komputery, telewizory, żarówki energooszczędne, żelazka, sprzęt audio, wiertarki i inne sprzęty zasilanie za pomocą prądu lub baterii.

 

 

  Dlaczego NIE MOŻNA wyrzucać elektrośmieci do śmietnika?

Wyrzucając elektrośmieci do normalnego kubła na śmieci przyczyniasz się nie tylko do zanieczyszczania środowiska, ale łamiesz też prawo (ustawa o ZSEE z 29 lipca 2005 r.), za co grozi nam kara grzywny do 5 tysięcy złotych.

 

 

Skąd mam wiedzieć, że dany sprzęt należy poddać utylizacji?

O zakazie wyrzucania sprzętu na śmietnik informuje znak przekreślonego kontenera umieszczony na danym sprzęcie elektrycznym bądź elektronicznym. W przypadku, gdy znajduje się on na zepsutym komputerze lub monitorze oznacza to, ze sprzęt nadaje się do utylizacji.

znak_nie_wyrzucać_do_śmieci

 

 

  Dlaczego elektrośmieci są szkodliwe?

Elektrośmieci zawierają w sobie liczne szkodliwe substancje, które bardzo łatwo przenikają do gleby, powietrza i wód gruntowych. Przyczyniają się do zanieczyszczania środowiska naturalnego, przez co stanowią zagrożenie dla ludzi i zwierząt.

 

• Rtęć - zawarta jest w niektórych świetlówkach. Jest to na tyle szkodliwy metal, by po przedostaniu się do organizmu człowieka powodować zaburzenia wzroku, słuchu, mowy, uszkodzenia nerek, deformację kości, a nawet zmiany nowotworowe.

 

• Ołów - metal o właściwościach rakotwórczych i toksycznych. Gromadzi się w skórze i mięśniach. Kumuluje się w tkance kostnej i niszczy szpik. W elektronice używany jest jako składnik szkła kineskopowego i stopów lutowniczych.

 

• Związki bromu są bardzo często wykorzystywane w komputerach. Mogą powodować choroby układu rozrodczego oraz problemy neurologiczne.

 

• Chrom posiada właściwości antykorozyjne, dlatego używany jest do powlekania elementów metalowych. Może powodować alergię, choroby skóry, a także choroby układu krążenia i układu oddechowego.

 

• Kadm zawarty w bateriach zaburza funkcje rozrodcze, czynności nerek, powoduje chorobę nadciśnieniową, oraz może mieć wpływ na zmiany nowotworowe.

 

• Nikiel uszkadza błony śluzowe, obniża poziom cynku oraz magnezu w wątrobie. Może powodować zmiany kostne i przyczyniać się do zmian nowotworowych.

 

• Azbest używany w urządzeniach elektronicznych i elektrycznych między innymi ze względu na właściwości izolacyjne jest przyczyną raka płuc, pylicy azbestowej i wielu innych groźnych chorób.

 

 

*Przy zakupie nowego sprzętu elektrycznego lub elektronicznego masz prawo nieodpłatnie oddać zużyty, tego samego rodzaju, w stosunku 1:1 (art. 42 pkt 1 ustawy ZSEE).

(Zgodnie z art. 42 pkt. 1 Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym : „Sprzedawca detaliczny i sprzedawca hurtowy są zobowiązani przy sprzedaży sprzętu przeznaczonego dla gospodarstw domowych do nieodpłatnego przyjęcia zużytego sprzętu w ilości nie większej niż sprzedawany nowy sprzęt, jeżeli zużyty sprzęt jest tego samego rodzaju").